Każda łazienka ma prawo być inna – ta przestrzeń ma swoją własną osobowość i jest niezwykle cenna w każdym mieszkaniu czy domu. Planowanie łazienki może odbywać się z poszanowaniem przyrody lub bez jej poszanowania, w zależności od stylu życia i światopoglądu właściciela nieruchomości. Z uwagi na globalny problem zaśmiecania planety i problem z utylizacją czy przetwarzaniem odpadów, mile widziane jest podejście proekologiczne, nawet jeśli wymaga więcej zabiegów i czasu.
Remontować czy odtwarzać łazienkę w nowoczesny sposób?
Ludzie kupując dom czy mieszkanie mogą zastać łazienki w różnym stanie, bardzo często zupełnie “nie w guście”, przez co z góry kwalifikują je do remontu. Tymczasem można zdobyć nieruchomość z idealną łazienką, która nie wymaga żadnych prac remontowych, co oszczędza środowisko naturalne lub nieruchomość z łazienką, którą można przemalować farbami do płytek łazienkowych. Zastosowanie tego typu farb potrafi całkowicie zmienić wygląd łazienki – nałożona powłoka wystarczy na wiele lat, a nawet jeśli się znudzi, to można kolor zmieniać co jakiś czas. W bardziej skomplikowanej sytuacji są osoby, które od zera muszą stworzyć łazienkę. Zakup materiałów remontowych może zakończyć się generowaniem zapasów, które w przyszłości mogą okazać się zbędne – warto jest je odsprzedać, podarować osobie potrzebującej lub zwrócić do sklepu (jeśli opakowanie produktu jest nienapoczęte). Gromadzenie zapasów kończy się tym, że w ostateczności po jakimś czasie się je wyrzuca, co samo w sobie generuje odpady szkodliwe dla środowiska.
Łazienka ze szkłem w tle
Wiele kosmetyków, środków higieny osobistej, środków czystości ma opakowania plastikowe. Plastik jest standardem XXI wieku, ale może być szkodliwy dla zdrowia człowieka i morderczy dla zwierząt. Wystarczy zmienić nieco nawyki konsumenckie – co prawda mogą one być bardziej kosztowne, ale warto jest w nie zainwestować nie tylko dla własnego dobra, ale i dla dobra przyszłych pokoleń. Kosmetyki można kupować w opakowaniach szklanych (coraz więcej firm ma świadomość ekologiczną i dumnie prezentuje swoje produkty w szklanych opakowaniach). Przykładem dobrej praktyki jest zakup produktów w opakowaniach (nawet plastikowych), które zawierają informację, że można przekazać je do recyclingu. Można zainteresować się produktami wielorazowymi (zamiast jednorazowych) – przy czym wielorazówki również powinny mieć właściwości proekologiczne. Łazienka z zerową ilością odpadów jest jak najbardziej możliwa do wykreowania tylko trzeba chcieć ją stworzyć.