Jak wybrać materac?

Eksperci są zgodni, że dobry sen jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie i poprawę naszego zdrowia. Sypialnia jest miejscem, gdzie spędzamy codziennie dużo czasu. Materac ma ogromny wpływ na naszą zdolność do dobrego snu, jednak wiele osób nie dostrzega jego znaczenia i używa materaca, który nie zapewnia wystarczającego podparcia i komfortu.

Nowy materac może być sporą inwestycją, ale podjęcie tego kroku może odblokować Twoją zdolność do lepszego snu. Jak przy każdym większym zakupie, chcesz mieć pewność, że wybierasz mądrze.

Aby pomóc Ci zorientować się, jak wybrać materac, przedstawiamy kluczowe informacje kawałek po kawałku. Dzięki temu przewodnikowi zdobędziesz wiedzę, jak znaleźć najlepszy materac o odpowiedniej twardości i właściwościach, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i zapewni wspaniały sen w nocy.

Rodzaje materacy.

Jeśli dopiero zaczynasz szukać nowego materaca, prawdopodobnie zauważyłeś, że liczba opcji może być oszałamiająca. Pomocnym sposobem na orientację jest rozpoczęcie od myślenia o rodzajach materaca.

Prawie wszystkie materace można zidentyfikować jako jeden z pięciu rodzajów — piankowe, sprężynowe, hybrydowe, lateksowe lub dmuchane. Wewnętrzne źródła są najbardziej znane i tradycyjnie były ostoją w domach w całym kraju. Jednak w ostatnich latach inne rodzaje materacy zyskały na popularności.

Te inne typy materacy rozszerzyły swój zasięg przede wszystkim oferując bardziej dynamiczne działanie. Stały się również bardziej przystępne cenowo i dostępne wraz z rozwojem branży materacy.

Znajomość podstaw każdego z tych typów może służyć jako podstawa, na której możesz kontynuować poszukiwania najlepszego materaca.

Pianka: Te materace są wykonane w całości z pianki i bez zwojów. Mają tendencję do zapewniania ponadprzeciętnego konturowania ciała, odciążenia i izolacji ruchu, dzięki czemu są dobre dla osób śpiących na boku i par. Wśród pianek stosowanych w tych materacach najbardziej znana jest pianka z pamięcią kształtu.

Wewnętrzna sprężyna: Materac z wewnętrznymi sprężynami ma system nośny oparty na zwojach i kilka innych warstw. Podczas gdy cewki zapewniają pewne podparcie, sprężyny wewnętrzne często nie zapewniają odciążenia. Ich powierzchnia do spania jest bardziej sprężysta i ma ograniczoną izolację ruchu. Dzięki niższej cenie są one bardziej popularne wśród kupujących z ograniczonym budżetem.

Hybryda: Hybrydy mają dwa centralne elementy: wewnętrzny rdzeń wspierający sprężynę i znaczny system komfortu pianki. Warstwy zapewniające komfort mogą zawierać piankę lub lateks, a czasami nawet krótszą warstwę zwojów (zwanych mikrozwojami). Materace te zapewniają mieszankę sprężystości i konturów przy niskim zatrzymywaniu ciepła i mogą być dobrze dopasowane dla osób śpiących w dowolnej pozycji, w zależności od tego, jak są zbudowane.

Lateks: Kiedy wszystkie warstwy materaca są wykonane z gumy lateksowej, niektórzy nazywają go całkowicie lateksowym lub prawdziwym materacem lateksowym. Dla uproszczenia używamy po prostu terminu materac lateksowy. Zapewniają one doskonałe odbicie i trwałość przy umiarkowanym konturowaniu. Wykonane z naturalnego i organicznego lateksu są najlepszym wyborem wśród kupujących ekologicznie.

Łóżko powietrzne: Łóżka powietrzne są zbudowane z komorą powietrzną jako rdzeniem nośnym. W materac wbudowana jest pompka — sterowana za pomocą smartfona lub pilota — w celu dodawania lub usuwania powietrza za naciśnięciem przycisku, zapewniając śpiącym maksymalną elastyczność. Pary uwielbiają łóżka dmuchane, ponieważ z każdej strony można ustawić inny poziom twardości.

Jędrność

Komfort jest subiektywny, co oznacza, że bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiedni dla siebie materac. Jędrność opisuje, jak twarde lub miękkie jest łóżko.
Pamiętaj, że komfort jest subiektywny. Niektórzy ludzie wolą po prostu bardziej miękki lub twardszy materac lub mogą mieć inne czynniki – takie jak ból pleców lub bioder – które wpływają na to, jaki materac jest odpowiedni.
Jeśli nie masz pewności, jaki poziom jędrności jest dla Ciebie odpowiedni, istnieje kilka sposobów, aby określić, co może być najlepiej dopasowane:
.Rozważ swoją wagę i pozycję do spania, aby zawęzić zakres.
Zastanów się, czy chciałeś mieć twardszy lub miękki materac, gdy używasz obecnego materaca w domu, czy też niedawno przebywałeś w hotelu. Dla porównania, większość materacy hotelowych to materace od średniej do średniej twardej, które mają najszerszy ogólny urok. Jakość materacy wpływa na nasze zdrowie.