Gdzie sprawdzi się płyta HDF?

Wśród materiałów drewnopochodnych znajduje się między innymi płyta HDF. To dodatkowo wzmocniona płyta wiórowa, która znajduje szerokie zastosowanie w obecnym życiu. To nowoczesny materiał, z którego z chęcią korzystają zarówno profesjonalne firmy do wykończenia wnętrz oraz produkcji mebli, a także klienci indywidualni, którzy lubią majsterkować w domowym zaciszu. Warto sprawdzić, czym charakteryzuje się płyta HDF oraz gdzie może być ona wykorzystywana.

Płyta HDF to inna nazwa dla płyty pilśniowej, która cechuje się wysoką gęstością. Przekracza ona nawet 850 kg/m3, co jest gęstością większą nawet od litego drewna takiego jak dąb. Dodatkowym atutem płyt HDF jest ich lekkość oraz niska cena. Płyty te powstają z drobnych włókien drewna, które łączone są ze sobą za pomocą spoiwa, najczęściej kleju syntetycznego lub żywicy, a następnie podlegają prasowaniu w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Kolejna zaleta tych płyt to ich stosunkowo duża elastyczność.

Gdzie wykorzystywane są płyty HDF?

Płyty HDF mogą być wykorzystywane między innymi do produkcji mebli. Przede wszystkim tworzy się z nich półki i tylne ścianki szafek lub dna szuflad. Dodatkowo wykorzystuje się je również do produkcji elementów mebli, które następnie są tapicerowane, w tym przede wszystkim mebli wypoczynkowych. Ponadto z tego materiału drewnopochodnego robi się również panele podłogowe, okładziny i panele ścienne, czy też kasetony. Wzmocnione płyty pilśniowe sprawdzają się również do produkcji parapetów okiennych, drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Malarze wykorzystują płyty malarskie wykonane z płyt HDF. Najczęściej materiał ten jest w surowej formie w kolorze jasnobrązowym. Na rynku można znaleźć również płyty ciemnobrązowe, czarne lub szare. Płyty HDF mogą być lakierowane dwustronnie lub jednostronnie. Dostępne są w wielu rozmiarach, które można dobrać bezpośrednio do swoich potrzeb. Płyty pilśniowe można wykorzystywać również do tworzenia dekoracji oraz do wykończenia wnętrz. Dobry stosunek ceny do jakości tego materiału drewno pochodnego sprawia, że wykorzystywany jest na szeroką skalę zarówno w firmach produkcyjnych oraz przez domowych majsterkowiczów.