Domowe sposoby na naprawę drewnianej podłogi?

Drewniana podłoga jest częstym wyborem w naszych domach, gdyż jest ponadczasowa i pasuje do niemal każdej stylizacji wnętrz. Drewniana podłoga to naturalne i klasyczne wykończenie podłogi. Z czasem na podłodze mogą pojawić się zarysowania(normalne zjawisko związane z użytkowaniem), które jednak nie wygląda zbyt estetycznie. Jednak największą zmorą dla posiadaczy drewnianych podłóg jest ich przypadkowe zalanie.

Jak często należy wymieniać drewniane podłogi?

Drewniane podłogi charakteryzują się naturalnością, którą nadaje wnętrzom drewno. Zaletą drewnianej podłogi jest także fakt, że przy jej właściwej pielęgnacji może być użytkowana nawet kilkadziesiąt lat. Czynnikami przemawiającymi za tym, że drewniana podłoga jest do wymiany są:

  • różnego rodzaju uszkodzenia(np. spowodowane przesuwaniem mebli, wyżłobienia lub pęknięcia), którym można przeciwdziałać odpowiednią konserwacją lub wybierając deski z twardszych gatunków drewna;
  • pojawiające się odkształcenia podłogi(np. na skutek zalania lub nadmiernej wilgoci);
  • skrzypienie podłogi(pojawia się na skutek wilgoci, wadliwego położenia desek lub nierównego podłoża pod podłogą);
  • wielokrotna renowacja podłogi(w tym cyklinowanie, które polega na starciu górnej warstwy drewna, przez co deski stają się cienkie);
  • nieatrakcyjny wygląd podłogi.

Przy właściwej pielęgnacji i konserwacji drewniana podłoga będzie służyła nam przez wiele lat, lecz gdy pojawią się powyższe objawy konieczne będzie zastanowienie się nad zmianą podłogi lub koniecznością jej naprawy.

Czy można naprawić drewnianą podłogę?

Wielu użytkowników bierze pod uwagę fakt, że wymiana całej drewnianej podłogi to duża inwestycja. Dlatego też najpierw poszukiwane są rozwiązania mogące przedłużyć funkcjonalność i ładny wygląd drewnianej podłogi. W przypadku drewnianej podłogi istnieje możliwość odłożenia tego wydatku w czasie, dzięki naprawie niewielkich uszkodzeń.

Jakie uszkodzenia pojawiają się najczęściej na drewnianej podłodze?

W przypadku drewnianej podłogi najczęściej spotyka się takie uszkodzenia jak:

  • odbarwienia, które powstają w wyniku kontaktu z wodą, z żywnością lub niewłaściwymi środkami czyszczącymi;
  • zarysowania powstające na skutek normalnej eksploatacji powierzchni drewnianej(zwykle w miejscach najbardziej używanych jak np. przedpokój, okolice biurek, stołów);
  • płytkie ubytki i wgniecenia powstające w wyniku uszkodzeń mechanicznych;
  • skrzypienie, które pojawia się na skutek zwiększenia objętości desek(następnie ocierających się o siebie);
  • szpary między deskami pojawiające się na skutek zmiany wilgotności posadzki.

Takie zniszczenia podłogi można jeszcze naprawić, dopiero poważniejsze uszkodzenia wymagają wymiany drewnianej podłogi. Niezbyt poważne uszkodzenia na powierzchni podłogi można naprawić za pomocą:

  • cyklinowania,
  • wypełnienia ubytków masą szpachlową,
  • a gdy zniszczenie dotyczy niewielkiego obszaru to możliwa jest wymiana uszkodzonych desek.

Naprawa podłogi drewnianej jest możliwa i odsuwa w czasie kosztowną wymianę całej podłogi.

Podstawowe zasady pielęgnacji drewnianej podłogi

Chcąc zachować jak najdłużej w dobrym stanie posiadaną drewnianą podłogę należy zadbać o właściwą pielęgnację podłogi. Do podstawowych zasad pielęgnacji drewnianej podłogi zalicza się:

  • ostrożne postępowanie z wodą(jej nadmiar szkodzi) oraz stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych, podłogę można przecierać wilgotną ścierką;
  • dbanie o odpowiednią impregnację(takie środki jak lakiery, woski czy oleje chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi).

Lakier, jako impregnat pozostawia na powierzchni podłogi specjalną powłokę, która chroni przed wilgocią, zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak stosowanie lakieru może nadać podłodze trochę nienaturalny wygląd i wymagane jest odświeżenie 1-2 razy w roku. Najbardziej naturalnym wyborem będzie olej, który wnika w powierzchnię i nie zostawia żadnej powłoki. Dzięki zastosowaniu oleju drewno może swobodnie oddychać i dodatkowo zachowuje naturalny wygląd. Z kolei wosk pozostawia delikatną warstwę, ale też nadaje aksamitny połysk. Jednak wosk najlepiej także chroni przed wilgocią.