Czy można samodzielnie zrobić pergolę?

Pergola to bardzo znany  element architektury ogrodu. Chyba każdy, chociaż raz widział ażurową konstrukcję  wykonaną zazwyczaj z drewna. Jest to zarówno osłona przed słońcem jak i dekoracja otoczenia. W przypadku pergoli możliwy jest jej samodzielny montaż, co jest tańsze od gotowego rozwiązania.

Co jest potrzebne do zrobienia pergoli?

Najpierw należy ustalić lokalizację pergoli. Może ona być samodzielną konstrukcją lub przedłużeniem domu. Do przygotowania pergoli niezbędne będą takie przedmioty jak:

  • listewki oraz słupki z wybranego gatunku drzewa;
  • odpowiednie impregnaty;
  • preparaty gruntujące;
  • metalowe wkręty;
  • wkrętarka;
  • poziomica;
  • pędzle do nakładania środków ochronnych.

Przydatne będą jeszcze takie rzeczy jak:

  • ścisk stolarski;
  • szlifierka kątowa;
  • szlifierka oscylacyjna lub taśmowa.

Pergola ogrodowa może zostać wykonana prawie z każdego rodzaju drewna. Najczęściej wykorzystywana jest robinia, gdyż jej drewno jest odporne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Niektórzy wybierają takie gatunki drewna jak dąb, buk czy sosna. Bez względu na rodzaj wybranego materiału, ważniejsza jest odpowiednia obróbka surowca i jego impregnacja. To właśnie obróbka i impregnacja ochronią pergolę przed szkodliwymi czynnikami jak:

  • owady,
  • grzyby,
  • pleśń,
  • promieniowanie UV,
  • zmienne temperatury.

Do tego celu należy wybrać odpowiednie produkty jak  lakierobejce, pokosty, lakiery czy impregnaty lub oleje dobrane, które dobieramy do odpowiedniego gatunku drewna oraz efektu, jaki mają dać.

Od czego zacząć budowę pergoli?

Stawianie pergoli należy zacząć od przygotowania drewna. W ramach tych przygotowań trzeba wyszlifować słupki i listewki ręcznie lub z użyciem szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. W kolejnym kroku należy dokładnie oczyścić materiał z wszelkiego kurzu i pyłu(za pomocą miękkiej zmiotki albo odkurzacza z odpowiednią końcówką). Już po wygładzeniu i odpyleniu powierzchni trzeba odtłuścić materiał(można dzięki benzynie ekstrakcyjnej) i nałożyć środek ochronny. Najpierw dobrym wyborem jest zagruntowanie desek impregnatem ochronnym. Dzięki temu zostanie wzmocniona struktura drewna, a pergola zyska ochronę przed negatywnymi czynnikami biologicznymi. Następnie należy nałożyć przy pomocy pędzla warstwę nawierzchniową w wybranym kolorze(ochroni powierzchnię przed wilgocią, ale też silnym nasłonecznieniem i blaknięciem).

Jak zrobić pergole krok po kroku?

Najważniejsze jest, aby drewniana konstrukcja ogrodowa nie była umieszczana bezpośrednio na ziemi, lecz na wylany wcześniej fundament lub na zakupione wcześniej metalowe kotwy mocujące(odpowiednio wypoziomowane po osadzeniu). Do uzyskania większej stabilności filarów, w trakcie montażu można podeprzeć je belkami. Najpierw trzeba zamontować główne słupki równolegle do siebie(w odległości około 1,5 m), po czym można przykręcać belki boczne, które tworzą ściany oraz daszek.  Długie listwy boczne powinny zostać przykręcone do pionowych słupów(z pozostawieniem między mini równych odstępów). Chcąc zachować precyzję pomiarów warto używać przedmiot o pożądanej szerokości. Im odległość mniejsza, tym więcej cienia i osłony zapewnia pergola. W przypadku, gdy pergolę mają pokryć rośliny pnące można zwiększyć odległości. Dla ułatwienia pracy można wykorzystać ściski stolarskie(przytrzymają drewniane elementy w pożądanej pozycji). Listwy boczne, które wystają można dociąć na końcowym etapie montażu przy użyciu szlifierki kątowej, po czym brzegi trzeba oszlifować i pomalować na wybrany odcień. Po złożeniu pergoli przychodzi czas na dekorowanie np. zwiewnymi materiałami, które można zamocować u szczytu belek. Przytulności tego miejsca dodadzą poduchy oraz wiklinowe fotele. Pergolę można ozdobić łańcuchami z lampkami czy latarenkami. Prostą wersję pergoli można wykonać samodzielnie, a wystarczające będzie zamiłowanie do majsterkowania.