Kafelkowanie – instalacje płytek ceramicznych i porcelanowych są zwykle wyświetlane jako łatwe w programach remodelingu w telewizji oraz w przewodnikach. Jeśli chodzi o remont i kafelkowanie, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć:
Dolna linia.
Układanie płytek jest łatwe, ale ułożenie płytek i wykonanie tego dobrze jest trudne. Z tego punktu widzenia bardziej sensowne może być zatrudnienie profesjonalnego glazurnika niż zrobienie tego samemu.
Jeśli próbujesz zaoszczędzić pieniądze, jednym ze sposobów podejścia do tego jest zatrudnienie profesjonalisty w najbardziej widocznych obszarach. Następnie możesz samodzielnie wykonać kafelki w mniej uczęszczanych pomieszczeniach.
Jednym z problemów dla majsterkowiczów jest to, że trudno jest odwrócić kafelki, jeśli popełnisz błąd. Zaprawa cienka pozwala na pewne zmiany położenia. Niestety, gotowy zestaw również zmieni położenie Twojej płytki, szczególnie w przypadku pionowej płytki ściennej.
Niektóre prace kaflowe są łatwiejsze do wykonania również na zasadzie amatorskiej. Ten przewodnik ma na celu pokazanie, co jest trudniejsze, a co łatwiejsze, oraz kilka sztuczek, dzięki którym projekt będzie przebiegał płynniej.
Łatwiejsze układanie płytek.
Projekty, które wydają się być prostsze i tematy, które się wokół nich obracają:
• Obszary suche: Obszary, w których może wystąpić wyciek, są trudniejsze, wymagają specjalnego materiału podkładowego i uszczelnienia fug. Zwłaszcza prysznice mogą być denerwujące dla glazurnika amatora, aby uczynić go całkowicie wodoodpornym.
• Podłogi a ściany: Poślizg to jedna z rzeczy, z którą zawsze walczysz przy układaniu płytek na ścianach.
• Mniejsze płytki, zwłaszcza mozaiki, bardzo się przesuwają — nawet jeśli mozaika jest przymocowana do siatki.
• Używanie samoprzylepnych mat do płytek (choć ma to bardzo ograniczone zastosowania).
• Płytki ceramiczne i porcelanowe a płytki kamienne: Płytki kamienne są ciężkie w obróbce i trudne do cięcia.
Jedna wskazówka jest taka, aby rozpocząć swoją amatorską karierę kafelka z możliwie najbardziej odległym miejscem, aby wyostrzyć swoje umiejętności.
Wyzwania kafelkowania.
• Sucha zaprawa cienkowarstwowa jest tania, ale jest też trudna do mieszania. Rozwiązaniem jest zakup wstępnie zmieszanej zaprawy. Wstępnie zmieszany zestaw, choć znacznie droższy, pozwala uniknąć problemów związanych z uzyskaniem prawidłowych pomiarów wody do zestawu. Dodatkowo mieszanie suchego cienkiego zestawu jest fizycznie trudne.
• Twoja praca z płytkami jest tak dobra, jak podłoże lub podłoże. Jeśli nie masz dobrego podłoża, Twoja płytka nie będzie leżała płasko. Pojawi się warga — sąsiadujące krawędzie płytek, które nie mają tej samej wysokości. Co gorsza, podstawowa podłoga, która nie jest wystarczająco solidna, w końcu spowoduje pęknięcie płytki.
• Płytki obwodowe będą musiały zostać przycięte. Możesz użyć do tego piły do płytek na mokro lub czegoś, co często potocznie nazywa się przecinarką do płytek. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz chciał użyć obu rodzajów narzędzi do cięcia płytek. Jeśli zdarzy ci się mieć złe cięcia, możesz je ustawić tak, aby postrzępione cięcie wpadło pod listwę przypodłogową lub pod zwis na nogach szafki.
• Nawet płytki na obwodzie mogą być trudne. Nie układają się automatycznie w linie proste: musisz to narzucić.
• Układanie płytek po przekątnej. Cięcie płytek po przekątnej może być frustrującym doświadczeniem dla początkującego glazurnika.
• Prawidłowe rozmieszczenie płytek jest trudne. Pamiętaj, aby użyć plastikowych podkładek dystansowych do płytek, aby nałożyć odpowiednią odległość. Podczas gdy podkładki dystansowe są trudne do usunięcia, zapewniają idealne rozmieszczenie szwów w płytce.
• Ciągłe klęczenie na twardej powierzchni może wpłynąć na jakość Twojej pracy. Już z tego powodu warto kupić niedrogą parę nakolanników glazurnika.