Jak wybrać schody

Jak wybrać dobre schody?

Aby wybrać najlepszy projektu, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Schody to znacznie więcej niż tylko połączenie dwóch pięter. Wnoszą istotny element i mogą wzbogacić ogólny motyw domu i są częstą jego istotną częścią. Oprócz dostępu na wyższe poziomy domu, sypialni lub antresoli, tarasu słonecznego lub ogrodu, schody stanowią również charakterystyczny element architektoniczny każdego projektu domu. Jeśli planujesz budowę nowego domu i potrzebujesz zupełnie nowego projektu lub remontujesz swój dom i chcesz wymienić istniejące schody na nowe, funkcjonalne i wyróżniające się, czytaj dalej. Poniżej przedstawiamy kilka wytycznych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji odnośnie rodzaju schodów.

Przestrzeń

Przyjrzyj się dokładnie wolnej przestrzeni na schody. Pomoże Ci to określić i zaprojektować takie schody, które będą funkcjonalne i idealnie wpasują się w Twój dom. Jeśli masz mały dom, lepsze będą schody proste lub w kształcie litery L. Większy obszar umożliwia wybór większych i bardziej dekoracyjnych schodów np. w kształcie litery U, zakrzywione lub spiralne. Spiralne schody zajmują mniej miejsca na dole, ale wymagają kwadratowego lub okrągłego otworu w suficie, co czasami zajmuje więcej miejsca w obszarze wyższego piętra. Spiralne schody najlepiej pasują, gdy można umieścić je w rogu pokoju.

Budżet

Cena schodów może różnić się w zależności od zastosowanych materiałów, kształtu i konstrukcji. Zgodnie z ogólną wytyczną, schody stalowe są bardziej opłacalne niż schody z litego drewna lub schody szklane, ale istnieją różne mieszanki materiałów, które mieszczą się w różnych przedziałach cenowych. Schody proste są zazwyczaj bardziej opłacalne niż schody spiralne.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem. Przy produkcji schodów należy kierować się aktualnymi wymogami przepisów budowlanych oraz rozważyć czy schody będą mogły być użytkowane przez osoby starsze i dzieci. Warto dodać, że schody spiralne są tak samo bezpieczne jak zwykłe schody i nie powinny być w żaden sposób uważane za niebezpieczne.

Styl

Oprócz projektu musisz wybierać spośród wielu rodzajów materiałów, które nadadzą ostateczny wygląd Twoim schodom. Możesz zdecydować się na konkretny rodzaj drewna, kute żelazo, marmur, granit lub kamień, jeśli wolisz tradycyjny styl. Jeśli Twój dom jest nowoczesny lub nowoczesny, możesz wybrać stal malowaną proszkowo, stal nierdzewną, materiały akrylowe lub szkło. Połączenie materiałów jest jednak najlepszym wyborem, jeśli chcesz nadać schodom nietuzinkowy i ponadczasowy wygląd. Schody są często centralnym punktem, dlatego warto zadbać, aby spójnie pasowały do reszty domu i idealnie komponowały się we wnętrzu.