Rozważasz wybór odpowiedniej żarówki do mieszkania. Zastanawiasz się czy zamienniki żarówek halogenowych na LED będą odpowiednie? Choć LEDy coraz są coraz bardziej popularne, wiele osób nadal nie jest do nich przekonanych. Czy słusznie?
W naszych domach czy miejscach pracy, coraz częściej używane jest oświetlenie typu LED, który coraz śmielej wypiera tradycyjne żarówki oraz świetlówki. Wybór zamienników tradycyjnych halogenów nie ma nic wspólnego z modą na ekologiczne rozwiązania. Przede wszystkim diody LED pozwalają na oszczędność pieniędzy. Owszem żarówka LEDowa przy zakupie będzie nas kosztowała więcej niż tradycyjna żarówka, ale ten zakup w przyszłości szybciej przyniesie nam oszczędności.
Halogen czy LED – która technologia jest lepsza?
Żarówka halogenowa jest wyposażona w żarnik i wypełniona jest gazem, zwykle jodem, który krąży wokół rozgrzanego żarnika i w efekcie zamienia się w energię, czyli światło i ciepło.
Żarówki LED świecą dzięki diodom elektroluminescencyjnym. W żarówce mogą znaleźć się diody w barwach czerwonej, niebieskiej oraz zielonej, które razem tworzą białą barwę. Mogą się w nich także pojawić niebieskie diody, które przy zastosowaniu żółtego luminoforu zaczną świecić białym światłem.
Od 2018 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji i importowania żarówek halogenowych. Oznacza to, że w naszych domach halogeny muszą zostać zastąpione żarówkami LEDowymi. Jest to podyktowane względami klimatycznymi i koniecznością oszczędności energii. Mimo, że żarówki halogenowe zostały oficjalnie wycofane, w niektórych jeszcze miejscach znajdują zastosowanie. Są to między innymi piekarniki. Halogeny znaczną część energii przetwarzają na ciepło, co w piekarniku jest jedynym możliwym rozwiązaniem. W tym przypadku są bezkonkurencyjne.
Żarówki LED coraz częściej są stosowane w dom -ach ze względu na swoją trwałość, a także na niskie zużycie energii oraz ilość otrzymywanego światła. Aby jasno świecić,potrzebując znacznie mniej mocy, niż halogeny, co w konsekwencji generuje oszczędności. Lampy z żarówkami LED nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki. Dzieje się tak ponieważ tradycyjne żarówki ogromną ilość pobieranej energii marnują na wydzielanie ciepła. Żarówkę LED można spokojnie dotknąć, gdyż nie tracą energii na wytwarzanie ciepła, gospodarując znacznie efektywniej energią. Dodatkowo diody LED nie emitują także szkodliwego promieniowania UV. Żarówka LEDowa znacznie szybciej osiąga maksymalna jasność.
Niewątpliwą wadą żarówek LED jest ich cena. Zakup pojedynczej żarówki LED może być znacznie droższy niż kupno tradycyjnej żarówki. Jednak biorąc pod uwagę ich długą żywotność oraz energooszczędność, w ostatecznym rozrachunku nie jest to żadna wada.