Czym są surfinie?

Chyba nie ma kobiety, która nie lubiła by kwiatów, czy to w dom -u, na balkonie czy w ogródku. W każdym z tych miejsc kwiaty prezentują się naprawdę dobrze. Jednak nie powinno się z nimi przesadzać. Za dużo kwiatów to też nie dobrze, kiepsko to wygląda. Kobiety uwielbiają bratki, róże, tulipany czy inne kwiaty. Ale czy ktoś w ogóle słyszał o surfiniach? Jeśli nie to wystarczy poczytać niniejszy artykuł. To tutaj dowiecie się czym jest i jak wygląda ta roślina.

Czym są surfinie?

Surfinia to nic innego jak roślina, która należy do petunii ogrodowych. Jest to kwiat znany na całym świecie, a nie tylko w Polsce. Kwiaty te posiadają dość spore pędy. Ich długość może wynosić od 20 aż do 100 cm. To wszystko jednak zależy od odmiany petunii. Jeśli chodzi o liście to są one oczywiście dość drobne. Mają jajowaty kształt i są gęsto porastające pędy. Jak wyglądają kwiaty? Otóż mają one kielichowaty kształt. Barwa jest różnorodna, to zależy od odmiany. Mogą być nawet wielokolorowe. Najlepszą porą na kwitnienie dla tej rośliny są miesiące od czerwca do października. Na jednej surfinii może pojawić się kilkadziesiąt kwiatów jednocześnie. To bardzo dużo. Warto dodać, iż tuż po przekwitnięciu w miejscu kwiatu powstaje torebka z nasionami.
Surfinia bardzo dobrze czuje się w miejscach słonecznych, ale takich, które osłonięte są od wiatru i deszczu. Gleba powinna być żyzne, ale przepuszczalna. Musi być także dość dobrze spulchniona i mieć odczyn lekko kwaśny, do nawet obojętnego. Przez cały okres, kiedy uprawiamy surfinie powinniśmy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. To konieczne. Nie wolno doprowadzać do przesuszenia, gdyż to im może zaszkodzić. Trzeba je także nawozić. Szczególnie polecanym nawozem jest nawóz potasowo-fosforowy z dodatkiem żelaza. Używamy go po to, aby roślina lepiej kwitła i dla jej lepszego krzewienia. Jak już podlewamy to sprawdzajmy czy woda, aby na pewno jest jest pozostawiona w podstawkach. Przez takie niedopatrzenie możemy doprowadzić do gnicia i obumierania korzeni. Najlepiej jak uprawiamy ją jeden rok. Mimo to, można ją zimować w ciepłych pomieszczeniach.
Najczęściej ludzie sadzą te rośliny na swoich balkonach i tarasach. Jednak warto dodać, iż bardzo dobrze komponują się także w przydomowych ogrodach. Roślina ta jest konkurencją dla pelargonii. W Europie pojawiła się dopiero w XX wieku i to pod koniec. Na pewno ważną informacją jest to, iż nie powinno się tej rośliny rozmnażać.

Jeśli zależy Wam na pięknie udekorowanym balkonie to zdecydowanie warto postawić na surfinię. To piękny kwiat.