Czy warto korzystać z aplikacji do projektowania domu?

Projektowanie domu powinno odbywać w pełnej współpracy z przyszłymi właścicielami, aby mogli oni w budynek tchnąć uczucia i stworzyć dom, który będzie odpowiedni dla całej rodziny. Dodatkowo konsultacje z architektem pozwolą uwzględnić pomysły właścicieli, aby budowany dom był idealny.

Jak obniżyć koszty związane z urządzaniem domu?

Powszechnie wiadomo, że budowa domu jak i jego urządzanie zgodnie z własnym wyobrażeniem wymaga nakładów finansowych. Jednakże nawet chcąc posiadać dom urządzony zgodnie z profesjonalnie zaprojektowanymi pomieszczeniami(kuchnia, łazienka, salon, sypialnia) można obniżyć koszt poprzez aplikacje do projektowania domu. Jednakże, gdy architekt został zatrudniony to z nim należy omówić wszelkie pomysły dotyczące rozmieszczenia pomieszczeń czy innych szczegółów dotyczących budowy. Natomiast, co do eleganckiego, modnego i profesjonalnego wyposażenia wnętrz możliwe jest wykorzystanie odpowiednich aplikacji do projektowania domów, które są obecne na rynku.

Co oferują aplikacje do projektowania domu?

Aplikacje tego rodzaju pomagają w przedstawieniu jak ma wyglądać nasz własny dom marzeń. Oczywiście takie aplikacje przy zamiarze budowy domu mogą być tylko wsparciem, inspiracją, którą można omówić z architektem, który posiada odpowiednie uprawnienia do tworzenia planów. Aplikacje używane do projektowania domów to na pewno świetny sposób na przedstawienie własnych planów, sprawdzenie jak będą one wyglądały oraz podpowiedzą nowatorskie pomysły dotyczące planowanego domu.

Aplikacje służące do projektowania domu są przydatne, gdyż przedstawiają jak będzie wyglądał planowany dom, co pozwala już na etapie projektu dokonać wymaganych zmian. Dostępne są również aplikacje, które pozwalają samodzielnie wybrać meble, rozstawić je czy dopasować odpowiednie oświetlenie. Taka usługa u dekoratora wnętrz kosztuje sporo pieniędzy, dlatego też zastosowanie odpowiedniej aplikacji oszczędzi pewną kwotę pieniędzy pozwoli na samodzielne udekorowanie i wyposażenie domu według własnych potrzeb i gustów. Niektóre aplikacje do projektowania są dostępne za darmo jak np. Auto desk HomeStyler, a pozwalają na korzystanie z widoku w rzucie 2D oraz 3D oraz posiadają sporą bazę takich elementów jak:

  • umeblowanie,
  • sprzęty AGD, RTV,
  • armatury.

Dostępne, darmowe aplikacje są łatwe i intuicyjne w obsłudze. Pozwalają zbudować wszystko prawie od podstaw jak np. Sketchup Make, który umożliwia wykorzystanie biblioteki gotowych modeli, a nawet sprzętu AGD wybranej firmy. Możliwości aplikacji można zwiększyć poprzez instalowanie darmowych pluginów lub przejście do wersji odpłatnej, która zwykle jest stosowana przez profesjonalistów.

Niektóre aplikacje jak np. Sweet Home 3D pozwalają na wczytanie rzutu mieszkania i wykorzystanie go do zbudowania przestrzeni. Dostępne są również aplikacje umożliwiające  projektowanie mieszkań oraz ich wyposażania, a oferowana grafika jest bardzo realistyczna. Aplikacje pozwalające na projektowanie domu są zazwyczaj bogate w bazę szablonów i elementów 3D poprawiających wygląd pomieszczeń. Dostępne biblioteki z obiektami i wyposażeniem można dopasować do realnych wymiarów przedmiotów, które znajdują się w domu(jak np. w aplikacji Live Interior 3D).

Czy warto korzystać z aplikacji do projektowania domu?

Dostępne aplikacje umożliwiające projektowanie domu na pewno potrafią oszczędzić czas, gdyż ukażą wizualizację naszych pomysłów, które nie zawsze dobrze wyglądają lub są po prostu nierealne do wykonania. Wykorzystanie takiej aplikacji zaoszczędzi czas na tłumaczenie architektowi, czego oczekujemy. Wizualizacja projektu na pewno sprawi, że szybciej zaakceptujemy lub odrzucimy propozycje architekta. Dodatkowo tworzenie projektu w aplikacji wspomoże nasze wyobrażenie o końcowym efekcie projektowanego domu. Aplikacja projektująca dom nie zastąpi architekta z wiedzą i uprawnieniami, ale na pewno wspomoże proces twórczy.