Czy można powiesić firanki bez karnisza?

Współcześnie można zadbać o piękną aranżację okien bez używania karnisza. Czasami na karnisz po prostu brakuje miejsca bądź też układ okien jest tak niestandardowy, że nie ma możliwości zainstalowania karnisza(np. okna narożne).

Czy karnisz jest niezastąpiony?

Zarówno firany jak i zasłony stanowią praktyczny element wyposażenia jak i ozdobę wielu aranżacji. Firany i zasłony potrafią osłonić wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami jak i wpuścić do pomieszczenia promienie słoneczne lub je zablokować, gdy to potrzebne. Jednakże okazuje się, że nie ma konieczności montowania tradycyjnych drążków. Firany mogą zostać powieszone bez karnisza.

Sposoby na to jak zawiesić firanki bez karnisza

Na pewno firany bez karnisza są wyborem, w sytuacji, gdy wynajmujemy mieszkanie i właściciel nie pozwala na dużą ingerencję w wyposażenie pomieszczeń.  Gdy nie miejsca nad oknami trzeba zastanowić się jak zawiesić firanki bez karnisza. Rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zewnętrznych czy wewnętrznych. Chcąc ozdobić okna firanami można pomyśleć nad szynami sufitowymi. Jednakże, zamiast karnisza można użyć innych przedmiotów takich jak:

  • haczyki(nawet te przeznaczone do odwieszania ręczników czy ścierek), można zastosować samoprzylepne modele lub przymocować je do ściany za pomocą wkrętów;
  • linka, wystarczy zamontowanie wsporników po dwóch stronach okna. Idealnie sprawdzi się do wnętrz industrialnych. Wadą tego sposobu jest konieczność używania tylko delikatnych firan i konieczność regularnego naciągnięcia linki;
  • teleskopowy drążek, na którym można zainstalować np. zazdrostki w kuchni, co najważniejsze nie wymaga wiercenia;
  • szyny sufitowe, które są także często wybierane w roli przepierzenia między dwoma pomieszczeniami. Sufitowe prowadnice sprawdzają się nawet w pomieszczeniach ze ścianami z płyt gipsowo-kartonowych. To również rozwiązanie, gdy wnęka okienna jest głęboka, a parapet mocno z niej wystaje;

Czy brak karnisza jest bardzo widoczny?

Zastosowanie innych metod niż rozwieszanie firan na karniszu świetnie sprawdza się we wnętrzu utrzymanym w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, gdzie karnisz wyglądałby zbyt masywnie. Wykorzystanie szyn sufitowych sprawi, że pomieszczenia wydają się wyższe i bardziej przestronne. Szyny mogą pozostać w stanie surowym lub zostać zasłonięte estetyczną listwą. Zastosowanie szyn zasłoniętych listwą sprawi, że firanki będą wyglądały jakby “spływały” z sufitu.

Z kolei wielbiciele minimalizmu chętnie zdecydują się na linkę zamiast karnisza. Jest to, bowiem estetyczny, uniwersalny, a do tego tani sposób na dekorację okna.

Natomiast montowanie firanek przy pomocy niewielkich rurek montowanych do ram skrzydeł okiennych sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach, które są utrzymane w stylu rustykalnym czy shabby chic. Dzięki temu sposobowi firany mogą być wieszanie w połowie wysokości okna.

Sposoby te zapobiegną konieczności wiercenia dziur w ścianie, a jednocześnie będą łatwe  w zmianie, gdy zajdzie potrzeba. Dodatkowo metody te pozwalają na zmianę wyglądu pomieszczenia bez wykonywania remontu.

Warto zwrócić uwagę, że sposób z haczykami na powieszenie firan nie sprawdzi się w dwuskrzydłowych oknach(uniemożliwi ich otwarcie). Najważniejsze jest, że istnieje rozwiązanie na użycie firan bez karnisza. Należy tylko odpowiednio dopasować rodzaj  montażu do stylu pomieszczenia, ale też układu okien(np. szyny sufitowe do okien narożnych). Poza tym firanki bez karnisza nie mogą zbyt mocno obciążać zastosowanej konstrukcji. Najbardziej tanim sposobem na rozwieszenie firan bez karnisza jest zastosowanie linki(co sprawdza się  głównie w miejscach takich jak spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze.

Przy zastosowaniu metody z przyklejanymi haczykami można też  przykleić więcej haczyków oraz zastosować dobrej jakości klej, aby konstrukcja była trwalsza.